Aletheia – Katja Petrovec Šuštar, s.p.

aletheia-logo

Prehrana pri motnjah požiranja - usposabljanje zdravstvenega osebja na področju motenj požiranja pri starostnikih

🗓️ KMALU

📍 spletna izvedba – zoom

Izobraževanje je namenjeno prehranskemu osebju, negovalcem, terapevtom, asistentom pri hranjenju, medicinskim sestram, zdravstvenikom.

Zbornica – Zveza je izobraževanju dodelila 4 licenčne točke.

Prehrana pri motnjah požiranja pri starostnikih

Opis izobraževanja

Disfagija oz. motnje požiranja se pojavljajo kot posledica ali spremljajoče stanje pri možganskih kapeh, poškodbah glave, nevrodegenerativnih boleznih, spremembah in operacijah v ORL področju ali pa zgolj kot posledica staranja. Ob nezadostnem prepoznavanju motenj požiranja ali ob našem napačnem ravnanju lahko te vodijo v dodatne zaplete, povezane s podhranjenostjo, dehidracijo ter smrtnostjo. Med ključne intervencije pri osebah z disfagijo štejemo pravočasno prepoznavanje težav, hranjenje z ustrezno konsistenco hrane, zagotavljanje zadostne prehranjenosti bolnika, zagotavljanje primernega položaja za hranjenje ter tempa hranjenja.

Udeleženci bodo na izobraževanju o motnjah požiranja pri starejših usvojili osnovno zanje o motnjah požiranja, spoznali načine ugotavljanja motenj požiranja, spoznali prednosti in slabosti različnih konsistenc hrane in se naučili načel varnega hranjenja ter pitja.

Program

Doc. dr. Evgen Benedik (60 min)

1. Prehrana pri motnjah požiranja

2. Uvedba oralnih prehranskih dodatkov in sondne hrane (kdaj, kaj in koliko)

Tina Pogorelčnik (120 min)

1. PREDAVANJE: Vse o disfagiji; Vzroki in posledice motenj požiranja, pomen ustrezne ustne nege, tehnike ukrepanja v primeru motenj požiranja (prilagoditvene tehnike za vsakdanjo prakso).

2. DELAVNICA: Ogled videoposnetka (ne)ustrezne tehnike hranjenja ter skupinska diskusija na temo prilagoditvenih tehnik v vsakdanji praksi.

3. PREDAVANJE: Celotna shema in Testne metode Mednarodne iniciative za standardizacijo diet pri disfagiji (www.iddsi.com); Razlikovanje med različnimi konsistencami, teksturami in velikostmi koščkov hrane, ki so primerni ali manj primerni za osebe z motnjami požiranja.

4. DELAVNICA: Testne metode Mednarodne iniciative za standardizacijo diet pri disfagiji – razvrščanje obstoječih primerov hrane iz jedilnika ustanove: Udeleženci na primerih hrane (slikovno in video gradivo) prepoznajo različne stopnje hrane po taksonomiji IDDSI; Diskusija na temo možnih prilagoditev/izboljšav pripravljene hrane za osebe z disfagijo.

Izvajalca

Doc. dr. Evgen BENEDIK

Klinični dietetik na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana, predavatelj za področje prehrane Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.

Je ustanovitelj in lastnik Inštituta za prehransko programiranje in ima bogate izkušnje na področju prehranskega svetovanja. Je tudi aktiven član različnih uglednih domačih in tujih strokovnih in znanstvenih združenj. Zavzema se za ustrezno prehrano starejših v socialno varstvenih zavodih, je tudi član društva Srebrna nit – združenje za dostojno starost.

tina pogorelčnik

Mag. prof. log. in surdoped., specialistka klinične logopedije. Med študijem na Univerzi v Ljubljani je študijski semester poglabljala na Thomas More College v Antwerpnu v Belgiji ter HU of Applied Sciences v Utrechtu na Nizozemskem. Podiplomski študij Motnje požiranja je v sodelovanju z Evropskim združenjem za motnje požiranja (ESSD) končala na Universitat Autonoma de Barcelona v Španiji. Zaposlena je na Nevrološki kliniki UKC Ljubljana.

Kotizacija

Kotizacija za udeležbo je 160 € + DDV in vključuje gradivo v elektronski obliki. Drugemu in vsakemu naslednjemu udeležencu iz istega zavoda priznamo 20-% popust.

Prijavnica

"*" indicates required fields

Na katero izobraževanje se prijavljate?*

Zavezanec za DDV?*
E-naslov*

Privolitev*
Privolim, da Aletheia, Katja Petrovec Šuštar s. p. kot upravljavec zbira in uporablja zgoraj navedeni e-naslov/e-naslove, ime in priimek ter naziv organizacije za obveščanje o potencialno relevantnih izobraževalnih dogodkih v organizaciji Aletheie. Zgoraj navedeni podatki se hranijo in uporabljajo do preklica, vendar ne več kot 10 let od privolitve. Zunanji uporabnik vaših podatkov je zgolj ponudnik storitev e-poštnega marketinga (pogodbeni obdelovalec), izjemoma je lahko zunanji uporabnik tudi tisti, ki bi za to imel izrecno zakonsko podlago. Avtomatizirano odločanje in profiliranje se ne izvaja. Privolitev lahko kadarkoli prekličete po e-pošti ali na drug pisen način, ne da bi to vplivalo na obdelavo podatkov do preklica. V skladu s Splošno uredbo (EU) o varstvu podatkov imate tudi pravico do seznanitve z lastnimi osebnimi podatki in pravico do popravka, omejitve obdelave, ugovora, izbrisa in prenosljivosti vaših podatkov ter možnost prijave morebitne kršitve pri Informacijskem pooblaščencu.
Vaša izbira ne bo vplivala na izvedbo dogodkov.

Kotizacijo nakažite na račun:
Aletheia, Katja Petrovec Šuštar s.p., Viška cesta 6, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 6100 0002 7125 718
ID za DDV: SI86475673
Matična številka: 9128263000

Splošni pogoji:
Prijave in odjave

Prijave na posamezen izobraževalni dogodek sprejemamo pisno, preko spletnega obrazca, po pošti, e-pošti, izjemoma tudi po telefonu, najkasneje tri delovne dni pred dogodkom. Prijava preko spletnega obrazca je potrjena, ko prejmete potrditveno e-poštno sporočilo. Skrajni rok za morebitno odjavo je tri delovne dni pred dogodkom. Če se boste odjavili dva delovna dneva pred dogodkom, vam bomo zaračunali manipulativne stroške v višini 30 % kotizacije, pri kasnejši odjavi ali v primeru, da odjave niste poslali, pa polno kotizacijo. Kotizacijo poravnate na podlagi po seminarju izdanega računa, za proračunske uporabnike je ta v e-obliki, s 30-dnevno valuto.

This field is for validation purposes and should be left unchanged.